Alex Jones w 24 godziny dostał bana na YouTube, Facebook, Spotify i iTunes

Alex Jones w 24 godziny dostał bana na YouTube, Facebook, Spotify i iTunes

Sprawa Alexa Jonesa może być bardzo różnie postrzegana. Jedni powiedzą, że jest to atak na wolność słowa w internecie, zaś drudzy, że jest to szczególny przypadek twórcy, który mieszał ludziom w głowach i dobrze się stało, że zniknął z internetu. I każdy będzie miał trochę racji.


Alex Jones został delikatnie mówiąc wyproszony z takich platform jak YouTube, Spotify, Facebook czy iTunes. Wielkim korporacjom podpadł poprzez swoją działalność w internecie, która polegała na głoszeniu teorii spiskowych. Tworzył on audycję The Alex Jones Show czy strony internetowe Infowars, NewsWars i PrisonPlanet.

W swoich wystąpieniach głosił on bardzo kontrowersyjne teorie spiskowe. Twierdził m.in. że zamach na World Trade Center był ukartowany przez amerykański rząd, tak samo jak i zamachy bombowe w Oklahoma City. Jest on także przekonany, że lądowanie na księżycu zostało sfingowane, a amerykański rząd ma broń pogodową, dzięki której jest w stanie wywoływać tornada na żądanie. Jest przy tym wszystkim zwolennikiem Donalda Trumpa i prawa do posiadania broni, ale przede wszystkim jest postacią publiczną i polityczną.I w tym miejscu rodzi się problem, bo tak naprawdę każdy może napisać w internecie, że Amerykanie nigdy nie wylądowali na księżycu, a zamach na World Trade Center był sfałszowany, ale gdy robi to postać publiczna na ogromną skalę, to wszystkie te teorie nabierają ogromnej mocy.

Dlatego też serwisom zależy na tym, żeby na ich portalach nie pojawiały się tego typu treści, które często są uważane za łamiące regulamin oraz szkodliwe dla użytkowników, gdyż namawiają do nienawiści i przemocy wobec ludzi. W ciągu 24-godzin jego kanały na YouTube, Spotify, Facebooku czy iTunes zostały zbanowane. Tutaj znajdziecie oficjalne oświadczenie w tej sprawie od Facebooka. Alex najprawdopodobniej będzie nadawał na swoich stronach, jednak nie będzie on miał już tak ogromnego zasięgu i wpływu.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.