Aktualizacja iOS pokazała jakie aplikacje przeglądają schowek w telefonie

Aktualizacja iOS pokazała jakie aplikacje przeglądają schowek w telefonie

W czerwcu tego roku oficjalnie zapowiedziano nowego iOS'a, czyli aktualizację sytemu operacyjnego Apple. Nowa wersja systemu wprowadza wiele zmian, między innymi tych dotyczących prywatności. Wraz z nią na światło dzienne wyszły nieprzyjemne informacje dotyczące niektórych aplikacji. 


System iOS 14 jest obecnie w fazie beta testów, jednak nowe funkcje dotyczące prywatności wydają się bardzo istotnymi zmianami. Oficjalnie, iOS 14 pojawi się w trzecim kwartale tego roku, jednak już teraz podczas jego beta testów, eksperci informują o tym, że nowy system powiadamia nas o niebezpiecznych działaniach pewnych aplikacji. Chodzi tu o wgląd do schowka w telefonie, czyli miejsca, gdzie automatycznie zapisywane są skopiowane przez nas rzeczy. Do tej pory, takie działania były ukrywane przez większość aplikacji, szczególnie tych, przy których działaniu dostęp do danych ze schowka był zbędny.Na liście aplikacji, które przeglądają nasz schowek, znalazły się m.in. tak znane aplikacje jak: TikTok, AliExpress, mBank czy gra PUBG Mobile. Lista programów jednak jest dużo dłuższa. Po co tym aplikacjom dostęp do naszego schowka? To wiedzą prawdopodobnie tylko programiści odpowiedzialni za tworzenie takich mechanizmów. Warto jednak pochwalić Apple, że nie zamierza przyglądać się temu procederowi z boku, a my mamy nadzieję, że twórcy aplikacji odpowiedzą na zarzuty dotyczące zbierania danych bez informowania użytkowników.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.