Airbus pobił rekord najdłuższego nieprzerwanego lotu

Airbus pobił rekord najdłuższego nieprzerwanego lotu

Airbus zbudował coś, co przypomina drono-bezzałogowy samolot, czyli trochę nie wiadomo co. Wiadomo jednak, że pobił on rekord najdłuższego nieprzerwanego lotu.


Maszyna jest oczywiście zasilana energią słoneczną i nie posiada żadnej załogi. Nazywa się Zephyr S i gdyby w powietrzu spędziła 3 minuty więcej, to spędziłaby w nim dokładnie 26 dni.

Airbus nad swoim srebrnym ptakiem pracuje od co najmniej 2015 roku i jego celem jest zapewnienie tańszego i bardziej uniwersalnego zamiennika dla satelitów. Opracowywany samolot waży zaledwie 75 kilogramów, a rozpiętość jego skrzydeł to aż 24,5 metra - są one w całości pokryte panelami słonecznymi. Zobaczcie to kuriozum:Zephyt w najdłuższą na świeci podróż powietrzną tego typu wyruszył 11 lipca i niedawno wylądował. Airbus zapewnia, że jest to dopiero początek i już zapowiada kolejne loty na drugą połowę 2018 roku. Ponadto chwali się, że dronowi nie przeszkadzają chmury, ani inne latające obiekty, przez co mógłby on zostać w powietrzu nawet na kilka miesięcy.

Technologia opracowywana przez Airbusa mogłaby zapewnić tańszą alternatywę dla satelitów. Mogłyby z niej skorzystać różne firmy, organizacje czy władze państw w celu obserwowania miejsc, w których doszło do katastrof, prowadzenia długotrwałych badań środowiskowych czy dostarczania Internetu.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.