20 milionów użytkowników Chrome zagrożonych zainfekowanym ad blockiem!

20 milionów użytkowników Chrome zagrożonych zainfekowanym ad blockiem!

Jeśli ktoś niedawno instalował na swojej przeglądarce Google Chrome ad blocka, to powinien jak najszybciej sprawdzić, czy nie padł ofiarą hakerskiego oprogramowania.


20 milionów razy złośliwe  oprogramowanie zostało pobrane z Chrome Web Store. Fałszywy ad block był bardzo dobrze wypozycjonowany przez umieszczenie w opisie kluczowych słów. Aż 4 z 6 rozszerzeń po wpisaniu "adblocker" było zainfekowanych groźnym kodem, były to: Superblock – Adblocker, AdRemover, Superblock Extended, uBlock Adblocker. Taki program tworzył tzw. botnet, ale także... blokował reklamy.I to jest najgorsze, bo użytkownik pozostawał nieświadomy i wydawało mu się, że nowe rozszerzenie działa poprawnie. Tymczasem dzięki ukrytym linijkom w kodzie rozszerzenia informacje z przeglądarki użytkownika były przesyłane na serwer autora złośliwego oprogramowania, który mógł wydawać odpowiednie komendy i sterować czyjąś przeglądarką.

Niestety ale korzystanie z Chrome Web Store przez tego typu sytuacje staje się niebezpieczne dla użytkownika, który nawet nie ma możliwości odróżnić złośliwego oprogramowania od właściwego. Na szczęście oprogramowanie zostało już usunięte ze sklepu, jednak jak na 20 milionów pobrań jest to zdecydowanie za późno, bo tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca w ogóle.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.