7 lat kanału arhn.eu!

7 lat kanału arhn.eu!

Do gier video można podchodzić w różny sposób. Świetnym przykładem tego jest polski YouTube, na którym gry odmienianie są przez wszystkie przypadki. Mamy tam typowe gameplaye, luźne recenzje czy speedruny, lecz wielu z nas oczekuje także nieco innego podejścia. Lubimy spojrzeć na gry z nieco bardziej technicznej i publicystycznej strony. Mając to na uwadze, znakomitym przykładem takiego kanału jest arhn.eu, który właśnie świętuje swoje 7 urodziny.


Kanał, którego twarzą (i przede wszystkim głosem!) jest Dark Archon, ściśle łączy się ze społecznością forum o tej samej nazwie, które przez lata stało się swoistym przekrojem dziedziny gier i technologii z różnych epok. Najlepiej świadczy o tym z resztą główne hasło społeczności - Oldschool, Newschool, Allschool!  Sam kanał na YouTube został założony 8 listopada 2010 roku, co daje mu pozycję weterana na scenie polskiego video w Internecie.

Rocznica założenia kanału zbiega się także z okrągłą liczbą subskrypcji na kanale. Na chwilę obecną wynosi ona 240 tysięcy stałych widzów i cały czas sukcesywnie rośnie. Na kanale znajduje się obecnie 775 materiałów, które zostały wyświetlone około 75 milionów razy. Śmiało można stwierdzić, że kanał znalazł swoją niszę i grono zapaleńców, którzy cały czas śledzą nowe materiały. O rocznicy przypomnieli sami twórcy za pośrednictwem ich profilu na Facebooku.

Jeśli spojrzymy na pierwsze i ostatnie materiały na kanale, to widać, jak duży progres zaliczył kanał, by dziś stać się już pewnym wyznacznikiem jakości w poruszanych przez siebie tematach. Twórcy kanału przebyli długą drogę od typowych recenzji nagrywanych tanią kamerką po głośny ostatnio dokument pełnometrażowy, który był przecież niemałym przedsięwzięciem powstałym dzięki pomocy widzów z Patronite. Dziś arhn.eu to także inne projekty, takie jak ich duża akcja charytatywna Gramytatywnie, z której dochód trafia do najbardziej potrzebujących czy gościnne występy z innymi zaprzyjaźnionymi twórcami.Społeczności arhn.eu życzymy kolejnych podobnych jubileuszy i jeszcze większych liczb na kanale. Z pewnością jest to jeden z tych kanałów, którym bez wątpienia możemy się pochwalić - również poza granicami naszego kraju. Powodzenia w przyszłości i co najmniej następnych 7 owocnych lat!

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.