Pierwsza sieć 5G w Polsce startuje już w poniedziałek

Pierwsza sieć 5G w Polsce startuje już w poniedziałek

Komercyjna sieć 5G była w ostatnim czasie tematem, o którym w Polsce rozmawiało się wiele. Nikt nie wiedział jednak, kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowego rozwiązania do użytku. Okazuje się, że stanie się to szybciej niż się spodziewaliśmy!


Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław oraz Katowice to miasta, których mieszkańcy już w poniedziałek wypróbują działanie nowej sieci. Umożliwi im to operator Plus, który szacuje, że w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem objętych zostanie 900 000 mieszkańców wspomnianych miast.Następny etap planowo ma wystartować z początkiem przyszłego roku, a wiąże się z nim uruchomienie 600 dodatkowych stacji bazowych, które mają zapewnić zasięg w całej Warszawie i okolicach. Plus szacuje jednak, że duża ilość stacji zacznie działać jeszcze przed końcem 2020 roku.

Docelowo sieć 5G ma działać w pasmach 3400–3800 MHz, jednak aktualnie jest to niemożliwe z uwagi na koronawirusa i niezorganizowaną aukcję częstotliwości. Plus wykorzystał więc częstotliwość 2600 MHz, która ma zapewnić transfer 600 Mb/s - najwyższą jakość uzyskamy jednak dopiero gdy w grę zaczną wchodzić częstotliwości wyższe.Jeśli chodzi o aktualnie opracowaną już ofertę to z sieci 5G promocyjnie skorzystają abonamenci Plusa i Cyfrowego Polsatu z opłaconymi już pakietami. Oczywiście będą potrzebować przystosowanego smartfona lub routera.


avatar

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.