Zebrano 500 tysięcy złotych na chorego chłopca - akcja okazała się oszustwem

Zebrano 500 tysięcy złotych na chorego chłopca - akcja okazała się oszustwem

W czerwcu w Internecie ruszyła jedna z najpopularniejszych ostatnimi czasy akcja charytatywna, w którą zaangażowały się dziesiątki znanych osobistości i tysiące internautów. Wśród nich byli także YouTuberzy, którzy wsparli z pozoru normalnie wyglądającą zbiórkę pieniędzy na rzecz potrzebującego. Tym razem okazała się ona jednym wielkim oszustwem!
O co dokładnie chodzi? Już śpieszymy z wyjaśnieniem. Pod hasłem "Boję się ciemności" na portalu zrzutka.pl wystartowała charytatywna zbiórka dla chorego na nowotwór oczu, 2,5 letniego Antosia. Jak się wczoraj okazało, akcja najprawdopodobniej była jedną wielką mistyfikacją, która na celu miała wyłudzenie pieniędzy. O sprawie poinformował znany portal SiePomaga. Według ich informacji, zgłoszenie zostało jakiś czas temu opublikowane także na ich serwisie, ale zostało odrzucone przez administrację w związku z realnym podejrzeniem o próbę wyłudzenie pieniędzy. Serwis przestrzegł tym samym wszystkich, którzy decydują się na pomaganie innym przez portale, które nie sprawdzają dokładnie zgłoszeń.

Pamiętajcie o tym, gdyby naszła Was wątpliwość, czy warto pomagać. Pomagać trzeba. Nie pozwólmy, by ucierpieli na tym Ci, którzy i tak łatwo nie mają - osoby potrzebujące. - dodała administracja portalu SiePomaga.W akcję, o której mowa zaangażowało się mnóstwo znanych osób, takich jak Robert i Anna Lewandowscy, którzy na konto wpłacili aż 100 tysięcy złotych czy Maciej Orłoś, Krzysztof Ibisz oraz Katarzyna Bujakiewicz. Wśród osób, które zachęcały do wpłat są także YouTuberzy. Jednym z nich jest BOXDEL, który na swoim fanpage'u opublikował jakiś czas temu film, w którym zachęca do wpłacania pieniędzy na rzecz Antosia. Jego materiał został do tej pory obejrzany przez blisko 4 miliony osób, a sam post został udostępniony ponad 100 tysięcy razy. Do wsparcia zaangażowali się także inni twórcy.

 

UWAGA - ZBIÓRKA NADAL TRWA, PAMIĘTAJCIE ABY NIE PRZELEWAĆ NA NIĄ PIENIĘDZY, AŻ DO WYJAŚNIENIA SPRAWY.
Wszystkie wyżej osoby mimo szczytnej idei wsparcia, zostały nieświadomie oszukane. Warto więc pamiętać, że nie należy mieć do nich żadnych pretensji o to, że promowały nielegalną akcję. Zwykły użytkownik nie miał możliwości sprawdzenia czy jest ona legalna. Do całej sprawy odniósł się już za to serwis zrzutka.pl, na której prowadzona była rzekomo zweryfikowana akcja dla Antosia.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.