10 lat serii Assassin's Creed!

10 lat serii Assassin's Creed!

Dokładnie 10 lat temu zadebiutowała pierwsza część jednej z najpopularniejszych obecnie serii gier video. Assassin's Creed, bo o nim oczywiście mowa, to tytuł, który w pewnym sensie zdefiniował nurt późniejszych przygodowych odsłon wirtualnej rozgrywki. Na początku raczej nikt nie sądził, że hype związany z tą serią dojdzie do obecnych, niewątpliwie sporych rozmiarów.


Jak wspominaliśmy przy premierze ostatniej odsłony z podtytułem Origins, pierwszy Assassin wcale nie miał łatwo. Wielu osobom gra wydała się zbytnio podobna do Prince of Persia, ówczesnego giganta Ubisoftu, niemniej jak dziś widzimy, Assassin nadal na rynku jest, a pełnoprawnego nowego Księcia Persji nie widzieliśmy już ładnych parę lat. Śmiemy twierdzić, że dziś to właśnie Książę Persji porównywany byłby do Origins, a nie odwrotnie. Tak duża ilość kolejnych części serii nie mogła przejść bez echa i w pewnym sensie zakorzeniła się już w świadomości graczy.Mimo pewnych wad pierwsza część Assassina spotkała się z naprawdę ciepłym przyjęciem i osiągnęła całkiem dobre oceny wśród recenzentów. Warto zauważyć także, że do polskiej wersji językowej udało się zaangażować naprawdę duże nazwiska. Głos podkładali m.in. Daniel Olbrychski, Jacek Kopczyński, Monika Kwiatkowska czy też Borys Szyc. Włożono sporo pracy w jedynkę, a z kolejnymi częściami wkład ten sukcesywnie rósł. Mimo że ostatnie odsłony złapały zadyszkę i gracze poczuli pewne zmęczenie formą, to najnowszy Origins zdaje się przywracać grę na właściwe tory. Swoją drogą, jak bardzo zmieniała się przez tę dekadę gra, bardzo dobrze widać na zwiastunach, które cały czas dążą do fotorealistycznej grafiki.Wiele wskazuje na to, że twórcy marki nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i w przyszłości mogą zaskoczyć nas jeszcze niejednym wartym uwagi tytułem. Bez względu na to, jak dobre będą to odsłony, możemy już teraz stanowczo powiedzieć jedno - seria Assassin's Creed z pewnością zapisze się w historii jako jedna z najlepszych przygodowych serii gier video.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.